Freshfem.sk
Móda - Oblečenie

Má len 19, no už predvádzala na mólach parížskeho či milánskeho fashion weeku (Rozhovor)

Volá sa Klaudia Mikolášová a jej modelingová kariéra je ako z rozprávky.

5. október 2017, 16:43
zdroj: wikimedia.org/Aveda Corporation
5. október 2017, 16:43

Predvádzať s najznámejšími značkami je pre mnoho dievčat iba snom. Podobne na tom je aj rodáčka z Udiče, Klaudia Mikolášová, ktorá sa však na niektoré svetové móla vo svojom mladom veku už dostala. V osemnástich rokoch už skúsila, aké to je predvádzať na fashion weeku vo Viedni, Paríži alebo Miláne. A to ešte pár rokov dozadu ani len netušila, že bude robiť modeling. Dnes by bola rada, ak by pri ňom zostala ešte dlho.

 

 

V čom je Klaudia Mikolášová iná ako ostatné dievčatá?

Táto otázka je pre mňa osobne veľmi zložitá a odpoveď na ňu len tak ľahko neviem nájsť. Nesnažím sa vynikať nasilu. Žijem život zamilovanej študentky obklopenej správnymi priateľmi, modelky, ktorá túži preraziť vo svete, rada cestuje, spoznáva nové miesta, nových ľudí a život vášnivej tanečníčky. Odlišnosť vidím zreteľne len na svojej výške, haha.

 

Čo si chcela robiť v detstve, aké zamestnania ti behali hlavou?

Zamestnaní bolo mnoho a menili sa častejšie ako býva zvykom. Od doktorky cez učiteľku v škole, herečku, učiteľku tanca, právničku, psychologičku až po prácu v masmediálnej oblasti. Momentálne študujem na gymnáziu a onedlho sa budem musieť už definitívne rozhodnúť, ktoré zamestnanie bude to pravé.

 

 

Kedy a ako prišiel zlom a začala si sa zaujímať o modeling?

Bolo to začiatkom mojich 15 rokov. Dostala som občiansky preukaz, už som bola veľká pani, haha. Rozmýšľala som, ako by som sa posunula za hranice svojej obce, kde som ešte stále navštevovala základnú školu. Nájsť niečo, čo by ma zaujalo, bavilo, poprípade niečo naučilo. Merala som asi okolo 170 cm, a to nebolo málo na môj vek. Na Facebooku som si našla rôzne modelingové agentúry. Onedlho jedna z nich ponúkala fotenie topánok v Prahe a povedala som si, že toto by mohla byť dobrá skúsenosť, ako s tým celým začať. Tak som reagovala na ponuku.

 

Viem, že často býva problém s dochádzkou do školy kvôli častému cestovaniu. Ako tento problém zvládaš ty?

Svoju prvú cestu do zahraničia som absolvovala až na gymnáziu. V škole máme možnosť individuálneho študijného plánu, ktorý som na svoju prvú dvojmesačnú cestu do Milána využila. Potom som už cestovala na kratšie obdobie a volila som formy uvoľnenia a vo vlastnom záujme si potom strážim dochádzku. V škole sa snažím aj o výborný priemer, aby neboli komplikácie s uvoľnením. Problémy som zatiaľ nemala a verím, že ani nebudem.

 

Ako na tvoj “dream job” reaguje okolie - myslím tým najmä priateľov a rodinu.

Som rada, že nemám okolo seba žiadnu negatívnu energiu, ale len plnú podporu, hlavne od rodičov. Myslím si, že to je dôležité, lebo cestovať po svete a snažiť sa o úspech s pocitom, že tí najbližší ťa v tom, čo ťa baví nepodporujú, je hrozné. Bohužiaľ, existujú aj také modelky.

 

 

 

V akej modelingovej agentúre momentálne pôsobíš?

Momentálne pôsobím v modelingovej agentúre Heriett models a nemôžem byť viac spokojná. Začínala som ale v inej modelingovej agentúre, no po troch rokoch som spravila zmenu, podpísala som zmluvu s Heriett Models, a teraz som šťastná, že môžem byť jednou z modeliek tejto agentúry. Mávame rôzne večierky na rôzne príležitosti. V súkromí môžem byť s ostatnými modelkami stále v spojení a vymieňať si skúsenosti, poprípade dobré rady.

 

Ako sa môže dievča z fotenia na Slovensku dopracovať až na parížsky fashionweek?

S agentúrou sa môžem dohodnúť, do ktorého mesta by som chcela vycestovať na sezónu. Ak sa ideme baviť o Paríži, tak ja som chcela ísť tam. Agentúra mi našla moju zahraničnú agentúru, ktorá sa o mňa stará, keď som tam. Pod pojmom “stará sa” myslím to, že mi nájde ubytovanie, kúpi letenku, a každý večer, keď už som tam, mi posiela kastingy na ktoré na ďalší deň idem a snažím sa o to, aby si ma na ňom vybrali. Keďže som tam prišla na fashionweek, dostávala som kastingy na prehliadky naň. Takže takýmto spôsobom sa mi podarilo dostať jednu z prehliadok. Bolo to tento rok v júni, takže verím, že sa mi to podarí opäť.

 

 

 

Ako by si porovnala spoluprácu so Slovákmi a s ľuďmi zo zahraničia? 

Spolupráca so Slovákmi mi príde viac uvoľnenejšia už len kvôli tomu, že komunikujeme v rodnom jazyku. S ľuďmi v zahraničí to býva poväčšine také serióznejšie. Dôležité je, že dohodnúť sa dá s oboma, a to je základ. Nikomu sa nechce robiť, ak niečo nie je tak, ako by to malo byť.

 

Ako to vyzerá na fotení a ako naopak na prehliadke? Aké máš povinnosti?

Začnem prehliadkou, lebo tie mám radšej, ako fotenia. Keď hovorím, že mám radšej prehliadky, neznamená to, že fotenia nemám rada. Na prehliadke je vždy v priemere 12 modeliek, s ktorými je atmosféra uvoľnenejšia. Pred každou prehliadkou prebieha takzvaný fiting, po slovensky skúška oblečenia, kde každej modelke návrhár vyberie outfit, ktorý predvedie na móle. Prípravy na prehliadku začínajú hneď zrána. Prvý na rad prichádza zväčša make-up modelky a potom účes. Počas týchto príprav štáb pomôže návrhárovi nacvičiť choreografiu, ktorú potom modelky jednotlivo alebo v dvojici predvedú na móle a tým aj predstavia šaty na sebe. Chvíľu pred samotnou prehliadkou nás zoradia do radu podľa poradia, v akom budeme vychádzať. Show trvá zväčša 10 až 15 minút, a po poslednom ktorý sa vráti z móla, predvedú modelky spolu záverečné defilé. Prejdem teraz na fotenie, ktoré väčšinou robím sama. Takže osadenstvo je menšie ako pri prehliadkach. O make-up a vlasy sa mi postarajú rovnako, ako na prehliadke. Na fotení dostanem tiež outfit, v ktorom pózujem a fotograf vytvára fotografie. Celé fotenie trvá okolo 2 hodín a za ten čas striedam aj outfity.

 

 

 

Čo sa ti na celom modelingu zdá byť najťažšie?

Najťažšie je jednoznačne uspieť. Za všetkým tým úsilím je poriadna príprava, ktorá obsahuje silný book s fotografiami, tréning chôdze na opätkoch, pózovanie, vystupovanie a prezentovanie sa celkovo. V zahraničí je veľká konkurencia modeliek, z ktorých každá má rovnaký cieľ.

 

Máš nejaký úsmevný zážitok z prehliadok?

Úsmevných zážitkov sa nájde veľa na každej z prehliadok. Najčerstvejší a pre mňa úsmevný zážitok je z prehliadky z Viedenského FW, kedy som mala finálny outfit, takže som zatvárala prehliadku, a keď som odchádzala z móla, postupne za mnou zhasínali svetlá. Pri konci ma však tma dobehla a z móla som odišla už po pamäti.

 

 

S akým najzvučnejším menom si doteraz spolupracovala a v čom to bolo výnimočné?

Zo Slovenska to bol pán Mikloško. Mala som tú česť predvádzať jeho šaty na 20. výročí jeho značky. Výnimočnosť som videla v tom, že prehliadku otvárala Miss Slovenska Kristína Činčúrová a v hľadisku prehliadky sedeli rôzne slovenské hviezdy. Zo zahraničia som robila prehliadku pre Yanina Couture. Túto značku nosia slávne osobnosti ako Jennifer Lopez, Lady Gaga, Gigi Hadid, Paris Hilton, Ariana Grande, Nicole Scherzinger a veľa iných. Prehliadka prekonala všetky moje očakávania. Návrharka pred prehliadkou s nami tancovala, radovala sa a hovorila nech si to užijeme a ukážeme ten správny pôvab ženy.

 

 

Je život modelky naozaj takým “snom” alebo to nie je až také jednoduché?

Pokiaľ máte slabú materskú agentúru, ktorá nejaví o vás veľký záujem, o jednoduchosti sa moc nedá hovoriť. Ja mám kvalitnú materskú agentúru a jej majiteľka Henriett Heger nám venuje veľkú pozornosť a máme od nej plnú podporu, takže chuť pracovať v tejto brandži naberá úplne iný smer. Byť modelka je pekným snom a splniť si ho, môže byť niekedy oveľa ľahšie, ako sa zdá.

 

Čo také robíš počas dňa?

Pochádzam z obce Udiča, z malej dedinky pri Považskej Bystrici, kde s rodinou žijem v dome. Normálny deň v týždni začínam vzdelávaním sa na strednej škole. V tomto čase s mojou triedou vybavujeme veci a pripravujeme sa na stužkovú slávnosť. Po škole venujem nejakú časť prípravy do školy na druhý deň a potom pomáha rodičom okolo domu alebo trávim čas s najlepšou kamarátkou a mojím priateľom. Po celom týždni sa vždy teším na piatok, kedy večer mávam tanečný tréning.

 

 

 

Tučko môj ❤ #inhalatorcouplegoals

Príspevok, ktorý zdieľa Klaudia Mikolášová (@iamklaudiamikolas),

 

Ako to je so stravou?

V 2 rokoch mi lekári zistili bezlepkovú diétu. Stravu mám už od toho veku ukrátenú o pšeničné výrobky, ale nevidím v tom žiadnu nevýhodu. Mám šikovnú mamu kuchárku, ktorá mi všetky jedlá vie pripraviť v bezlepkovej verzii. Svoje miery sa snažím za každú cenu si udržať, a v rámci možností zmenšovať, aby boli čo najideálnejšie.

 

Si  rozhodnutá pokračovať v modelingu alebo máš v pláne robiť inú prácu full-time?

Momentálne je to obdobie, kedy sa rozhodujem vo veľa veciach a modeling je niečo, o čo nechcem prísť. Hľadám rôzne varianty, ako si ho prispôsobiť k vysokej škole, na ktorú by som sa rada dostala. Ale určite v ňom budem pokračovať, pokiaľ mi to možnosti dovolia.

 

Ako vyzerá tvoj voľný čas? Prečo si si vybrala práve tanec?

Vo voľnom čase pozerám filmy a seriály na internete ako bežný teenager. Okrem pózovania pred fotografom si veľmi rada vždy nájdem chvíľu, kedy sa fotografom stanem ja a zachytávam krásu okolitej prírody. S partiou navštevujeme rôzne miestne atrakcie a kultúrne udalosti. Nedám dopustiť na zdravý pohyb, pri ktorom môžem vypnúť a zabudnúť na každodenný stres, ktorý nám povinnosti prinášajú. Ja som pohyb, a zatiaľ 14 ročný koníček, našla v tanci. Prešla som rôznymi druhmi tanca, a teraz už štvrtý rok tancujem v mažoretkovom súbore Marija v Považskej Bystrici. Tancovať v dobrom kolektíve je pre mňa základ. Radosť v mojej tvári na súťaži je úprimná.

 

 

Čo je tvoj najvyšší cieľ? Kam by si to jedného dňa chcela dotiahnuť?

Najvyšším cieľom je prehliadka pre nejakú svetovo známu značku. Samozrejme, ak ten cieľ v budúcnosti dosiahnem, nebude to znamenať, že si nenájdem ďalší. Môžem ešte povedať, že stretnúť sa s nejakou známou celebritou by nebolo tiež zlé.

 

Na záver by si mohla skúsiť namotivovať dievčatá, ktoré chcú ísť týmto smerom a prezradiť im, čo by si na ich mieste urobila ako prvý krok, aby mali šancu uspieť podobne ako ty.

Myslím, že motiváciu musí mať každá modelka vlastnú. Ak má nejaké dievča potenciál k tomu stať sa modelkou, ak si myslí, že je niečím iná, ako ostatné dievčatá, a chcela by zažiť život modelky, nech sa skúsi zúčastniť kastingov pre modelky a možno bude sama prekvapená, ako bude ľudí zaujímať.

 

Klaudiu môžeš začať sledovať na jej instagrame.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.