Freshfem.sk
Vzťahy

Podľa psychológov existuje 5 jazykov lásky. Ktorý je ten tvoj?

Sladké slová, potreba fyzického kontaktu či naozajstné skutky? Ľudia prejavujú lásku rôzne.

23. marec 2018, 14:35
zdroj: unsplash.com
23. marec 2018, 14:35

Láska, každý ju prežíva inak. Niekto rád uisťuje partnera o svojich citoch frázami ako "milujem ťa" či "nikdy by som ťa neopustil", niekomu sa však tieto vety zdajú prázdne a nedostatočné. Potrebuje vidieť skutky, iba tak dokáže uveriť, že tvoje city sú naozaj pravé. Potom sú tu takí, ktorí by ťa objímali donekonečna a ty máš pocit, že ich pravý úmysel je pridusiť ťa. Do ktorej kategórie patríš ty?

 

Podľa psychológov existuje 5 jazykov lásky. Ktorý je ten tvoj?

 

1. Slová lásky

 

Tento typ potrebuje neustále počuť to povestné, "ľúbim ťa". Svojho partnera dokážu zahrnúť nekonečným množstvom komplimentov a lichôtok. "Dnes vyzeráš skvelo," je fráza, ktorú by najradšej počúvali každé ráno. Nie všetci si uvedomujeme, aké silné dokážu byť slová. Majú takmer magickú moc úplne povzniesť náladu a sebavedomie či naopak, totálne zdeptať. Ak si si všimol, že tvoja polovička ti často hovorí ako veľmi jej na tebe záleží, urobmto isté aj ty pre ňu. Pochváľ ju, keď to najmenej čaká a odvďačí sa ti nekonečnou láskou.

 

2. Potreba tráviť čas s partnerom kvalitne

 

Tvoja predstava ideálneho večera je doma pri počítači, s fľašou piva a pizzou z najbližšej donášky? Tak to si takýto typ partnera s najväčšou pravdepodobnosťou nezískaš. Títo ľudia svoj čas radi využívajú zmysluplne a to isté čakajú aj od svojho partnera. Neznášajú lenivosť a potrebujú, aby im partner venoval, čo najviac pozornosti. Vymýšľal originálny program na víkendy, nebránil sa skutočnej, úprimnej diskusii a nebál sa skúšať s nimi nové veci. Dôležité je, aby ste sa obaja bavili a činnosť si spoločne naplno užívali

 

3. Potreba darovať a byť obdarovaný

 

Každý je rád, keď si naňho najbližší spomenú na sviatok, narodeniny, meniny, no niekto to doslova zbožňuje. Pamätá si každého, kto mu kedy zabudol kúpiť darček, alebo mu dal nejaký neosobný lacný šunt z výpredaja. Takíto ľudia nepotrebujú iba drahé dary, vyžadujú však, aby boli skutočne osobné, originálne a vyjadrovali ich lásku. Ak si na svojho partnera občas spomenieš aj mimo výročia, či Valentína, on sa ti odvďačí dvojnásobne. Pošli mu občas bonboniéru, kyticu ruží či len tak, nejakú drobnosť nech vie, ako veľmi ti na ňom záleží. 

 

Podľa psychológov existuje 5 jazykov lásky. Ktorý je ten tvoj?

 

4. Potreba slúžiť

 

Nepomýľ si tento typ lásky so slúžkou! Títo ľudia hľadajú cestu, ako svojho partnera potešiť skutkami. Sú  často veľmi všímaví a vedia prekvapiť nejakou drobnosťou vtedy, keď ju najmenej čakáš. Máš rád čokoládovú tortu? Tak zajtra večer na tebe čaká čerstvo upečená na stole. Robí ti problém roztrieď si ponožky? Oni ti s tým radi pomôžu. Potrebuješ pomôcť s ťažkou skúškou do školy? Oni ťa radi doučia. Ale pozor, aj títo dobráci majú svoje hranice. Nesnaž sa ich zneužívať, môžeš na to nepekne doplatiť.

 

5. Potreba dotyku a fyzického kontaktu

 

Každý z nás potrebuje fyzický kontakt s inou osobou. Je to základ zdravého citového života a dobrého psychického zdravia. Je vedecky dokázané, že objatie pomáha zredukovať pocity úzkosti a depresie. Dokonca aj bábätká, ktoré rodičia častejšie zdržali v náručí, hladkali a bozkávali, majú v dospelosti vyššiu šancu na zdravé emocionálne fungovanie. Typy, ktoré najviac vyhľadávajú takúto formu lásku, zvládajú vzťah na diaľku iba ťažko. Potrebujú neustále cítiť fyzickú prítomnosť svojej polovičky. Dotýkať sa druhých je pre nich väčšinou úplne prirodzené. Je pre nich dôležité, aby ich partner držal za ruku, keď spolu kráčajú po ulici, aby ich pobozkal, keď sa lúčia či aby ich pohladil, keď to najviac potrebujú.

 

Podľa psychológov existuje 5 jazykov lásky. Ktorý je ten tvoj?

 

 

Ktorý spôsob prejavu lásky preferuješ ty?
Prvý
53 hlasov
Druhý
82 hlasov
Tretí
21 hlasov
Štvrtý
71 hlasov
Piaty
384 hlasov
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.