Freshfem.sk
Vzťahy

Dokáže milovať viac ľudí naraz a žiarlivosť nerieši. Mladá Češka vyznáva polyamóriu, ktorá je budúcnosťou ľúbostných vzťahov

Výhodou polyamórie je aj viac lásky v živote.

11. február 2018, 13:33
zdroj: flickr.com/Robert Ashworth
11. február 2018, 13:33

Mať viac partnerov naraz je síce pre niekoho pekná, no v skutočnosti dosť nereálna predstava. Skoro všetci totiž vo vzťahu očakávajú to isté - bezpodmienečnú lásku, pozornosť a vernosť. To však neplatí pri polyamórii, čiže akceptácii viacerých ľúbostných vzťahov so súhlasom všetkých zainteresovaných.

 

Trend polyamorických vzťahov nie je ničím výnimočným ani v našich končinách. V susednom Česku ho dobre pozná a šíri o ňom povedomie i Fronéma Virglerová. O polyamórii prvýkrát počula od staršieho kamaráta, keď mala 18 rokov. „Hovoril mi, že sú s manželkou dohodnutí, že sa môžu stretávať s inými ľuďmi a že sú tak dlhodobo šťastní,“ povedala nám. Vtedy myšlienku na udržiavanie vzťahov s viacerými ľuďmi nezavrhla, ba dokonca sa jej páčila. „Ja som totiž veľký zástanca toho, že čokoľvek, na čom sa ľudia dohodnú, je v poriadku, aj keď to napríklad nie je bežné,“ dodala.

 

Dokáže milovať viac ľudí naraz a žiarlivosť nerieši. Mladá Češka vyznáva polyamóriu, ktorá je budúcnosťou ľúbostných vzťahov

 

Fronéma začala polyamóriu praktizovať o štyri roky neskôr, vtedy ešte toto slovo nepoznala. Mala dlhodobý vzťah, no zároveň sa zamilovala do kolegu. S priateľom sa teda o tejto možnosti porozprávala a rozhodli sa ju skúsiť. Nakoniec zistili, že sú všetci spokojní. „Až potom som spoznala slovo polyamory a začala to viac skúmať,“ vysvetlila.

 

Denník Guardian upozorňuje, že polyamória nie je monogamia, ale ani sexuálne otvorené manželstvo či striedanie partnerov. Polyamória je otvorená milujúcim vzťahom s ďalšími ľuďmi, naučí ich účastníkov milovať aj samých seba. Je teda láskou s viacerými ľuďmi, ale dôležitú úlohu v nej hrá i láska k sebe samému. O sexe to teda zďaleka nie je. „V širšom slova zmysle ide o životný postoj, v ktorom človeku veľmi záleží na úprimnosti, hlbokom spoznávaní seba i ostatných, kultivácii schopnosti komunikovať, rozumieť svojim emóciám a vedieť s nimi pracovať,“ vysvetlila Fronéma. A ako je spomenuté vyššie, bez súhlasu ostatných to nepôjde, takže dôležitá je i dôvera. 

 

Dokáže milovať viac ľudí naraz a žiarlivosť nerieši. Mladá Češka vyznáva polyamóriu, ktorá je budúcnosťou ľúbostných vzťahov

 

„Mnohí si myslia, že je to o sexe - tak to ale nie je. Nie je to Pokémon Go, nemusíte ich chytiť všetkých. Je to o slobode byť úprimným,“ myslí si Elf Lyon, ďalšia zástankyňa polyamórie. Typická monogamia nikdy nebola pre ňu, no teraz je konečne spokojná. Ľutuje len to, že ju neobjavila skôr, ešte ako tínedžerka. „Ušetrilo by mi to toľko úzkosti, viny a času stráveného písaním básní,“ tvrdí Elf, ktorá udržiava vzťahy nielen s mužmi, ale i so ženami. 

 

Výhodou polyamórie je aj to, že človek dostane veľké množstvo lásky v živote. Fronéma si želá, aby ľudia pochopili, že polyamória je plnohodnotnou alternatívou monogamie. Ona sama má teraz veľmi zaujímavý vzťah. Má jedného partnera, ktorý býva so svojou partnerkou a tá má ešte jedného priateľa. S mužom Fronéma udržiava vzťah cez tri roky, no donedávna mala ešte jedného priateľa, s ktorým bola rok a pol.

 

Nikdy nežiarliť podľa nej nie je podmienkou polyamórie. „Žiarlivosť chápem ako taký výstražný zvonček, že je potrebné niečo prebrať alebo že niekto potrebuje viac času alebo starostlivosti. Pokiaľ o týchto veciach hovoríte včas a otvorene, je väčšinou možné ich ľahko vyriešiť k všeobecnej spokojnosti,“ myslí si. Ona sama oceňuje, ak svojho partnera nezväzuje a on sám si vyberie byť s ňou. „Ak je práve niekde inde alebo s niekým iným, tak mu v tom nebránim. Keď niekoho milujem, tak mám radosť z toho, že je šťastný a zároveň mu dôverujem, že bude dostatok času venovať i mne,“ vysvetlila.

 

Podľa BBC môže byť polyamória budúcnosť vzťahov. Dokonca má monogamia v rámci druhov vzťahov menšinový podiel a polyamóriu berie do úvahy čoraz viac ľudí po celom svete. Záujem o ňu prejavila v posledných dvoch desaťročiach odborná i laická verejnosť, čo núti prehodnotiť povahu milostných vzťahov. Spoločnou črtou ľudí, ktorí uznávajú polyamóriu, je otvorenosť, dôvera a akceptácia všetkých zainteresovaných. Niekedy môže vzniknúť i polyamória rodinného typu, keď ľudia žijú so svojimi partnermi a ich ďalšími partnermi. 

 

Dokáže milovať viac ľudí naraz a žiarlivosť nerieši. Mladá Češka vyznáva polyamóriu, ktorá je budúcnosťou ľúbostných vzťahov

 

Podľa Fronémy je možné zaľúbiť sa do viacerých ľudí naraz, lásky totiž má každý z nás presne toľko, koľko jej chce dať a vnímať. „Zoberte si to na príklade detí. Keď sa vám narodí druhé dieťa, musíte to prvé prestať milovať?“ zamyslela sa. Priznala tiež, že niektorí polyamorici sa skrývajú, no aj to je dôvod, prečo o tom hovoriť a snažiť sa, aby polyamória bola vnímaná ako niečo bežné. Fronéma sa snaží šíriť o nej informácie, spravuje stránky - napríklad aj na Facebooku, a hovorí s ľuďmi, ktorých to zaujíma. 

 

„Svet by bol lepším miestom, ak by bol každý otvorený polyamórii. Milovať rôznych ľudí súčasne je ako učenie sa nového jazyka. Uvedomte si, že láska je nekonečná. Zakaždým, keď poviete - milujem ťa, to dostane nový význam, “ vysvetlila šťastná vyznávačka polyamórie Elf.

 

Dokáže milovať viac ľudí naraz a žiarlivosť nerieši. Mladá Češka vyznáva polyamóriu, ktorá je budúcnosťou ľúbostných vzťahov

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.