Freshfem.sk
Lifestyle

Česi majú projekt, kde môžeš na Vianoce obdarovať opustených starkých. 91-ročná babička sa vďaka tomu dočká tandemového zoskoku

Dôchodkyňa by mohla zoskok absolvovať už na jar.

23. november 2017, 11:44
23. november 2017, 11:44

Množstvo starých ľudí končí v domove dôchodcov, no medzi nimi sa nachádzajú aj takí, ktorí ostanú celkom opustení. Nemá ich kto prísť navštíviť, potešiť, doniesť im, čo potrebujú alebo čo by im spríjemnilo ponuré dni. To však znamená aj to, že ich nemá kto obdarovať na narodeniny či Vianoce. A pritom aj dôchodcovia majú svoje sny a túžby. 

 

Práve Vianoce sa považujú za najkrajšiu časť roka. Je preto smutné, keď sa opusteným starkým nepodarí splniť ich často skromné prianie. To, že nemusí ísť o nič ťažké ani  nesplniteľné, úspešne dokazuje projekt Ježíškova vnoučata, založený v Česku.

 

 

Na začiatku tohto celého bola novinárka Olga Štrejbarová . Pri jednom natáčaní si uvedomila, že opustených ľudí v domovoch pre seniorov je akosi priveľa. Často zo všetkých klientov takýchto zariadení tvoria až tretinu. Sami si preto už ani nepamätajú, kedy naposledy dostali vianočný darček, a tak ich pocit osamelosti neopúšťa ani počas Vianoc. Olga sa to preto rozhodla zmeniť a už minuloročné sviatky boli pre množstvo seniorov vďaka dobrovoľníkom či nadšencom oveľa veselejšie ako po minulé roky. Pomohlo aj to, že sa projektu ujal Český rozhlas, ktorý o ňom pravidelne informuje.

 

Celý nápad funguje úplne jednoducho. Sociálni pracovníci domovov pre seniorov spíšu zoznam toho, čo by si ich klienti želali pod stromček. Je už potom na samotných ľuďoch, koho sa rozhodnú obdarovať. Celý zoznam prianí figuruje na webe Českého rozhlasu. Práve ten sa ho rozhodol podporiť a spolupracuje so spomínanými pracovníkmi. Vianočné priania sa dajú počítať na stovky, no zároveň je aj toľko ľudí, čo sú ich ochotní splniť. 

 

 

Vďaka tomu sa počas minuloročných Vianoc podarilo splniť zhruba 600 vianočných prianí. Starkí si pritom želajú nielen tie najrôznejšie veci, ale aj zážitky. Niektoré želania sú úplne skromné, od mastičiek, kariet či sady na vyšívanie, prevahu však majú praktické darčeky. Veľa klientov si želá elektrický alebo aspoň nový invalidný vozík, ktorý by im uľahčil život, alebo polohovateľnú posteľ či masážne kreslo. Veľmi žiadaným darčekom je aj televízor, o ten niekedy prosia v mene viacerých seniorov aj samotné domovy, pretože si ho niekedy jednoducho nemôžu dovoliť.

 

A potom je tu kategória zážitkov. Z nej je jasné, že ani vyšší vek nebráni starším ľuďom snívať s otvorenými očami a nájsť dostatok odvahy splniť si sen. Pri zážitkových prianiach majú navrch hlavne návštevy koncertov či stretnutie sa so známymi hudobníkmi.

 

 

No napríklad pani Marie Půlkrábková sníva o niečom úplne inom a možno aj trochu netradičnom. Vo svojom veku 91 rokov by rada absolvovala tandemový zoskok. Sympatická babička tvrdí, že vôbec nemá strach. Jej prianie dokonca naberá reálne kontúry, zoskok padákom by mohla absolvovať už na jar. A keďže sa ničoho nebojí a má na to dostatok odvahy, teraz dúfa hlavne v to, že jej to dovolí zdravie. Nebola by jediná, kto sa na niečo podobné aj napriek vysokému veku podujal.

 

Napríklad Američanka Marion Stanglerová si zoskok padákom dopriala na svoje okrúhle 90. narodeniny. Vraj si to chcela vyskúšať už na svoje 80. narodeniny, no vtedy jej do toho akurát niečo prišlo.

 

To, že vek je len číslo, dokázala aj Eila Campbelová. Tá absolvovala adrenalínový zoskok vo svojich 94 rokoch. Podobne ako Marion si ho dopriala na svoje narodeniny. Na tandemovom zoskoku sa zúčastnila spolu so svojou vnučkou, pravnučkou a, samozrejme, s inštruktorom. 

 

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.