Freshfem.sk
Lifestyle

Harpúnou lovila makrelu a pobila sa so žralokom. Slovenka Katarína Linczényiová boduje na prvých priečkach v hĺbkovom potápaní

Svojej vášni sa venuje naplno napriek autoimunitnému ochoreniu.

14. november 2017, 11:21
zdroj: google.sk
14. november 2017, 11:21

Reprezentantka Slovenskej republiky v nádychovom potápaní Katarína Linczényiová sa narodila v Bratislave a má 23 rokov. Je členkou tímu Apneaman so sídlom v Prahe. Drží všetky hĺbkové národné rekordy a v roku 2013 bola najlepšou ženou v disciplíne konštantná váha, kde dosiahla hĺbku 93 metrov. Jej rekord v disciplíne „no limits“ je hĺbka 100 metrov.

 


 

Je inštruktorkou nádychového potápania, organizuje semináre o zvládaní stresu. Robí modelku pod vodou, nakrúca filmy. Slovák Jaroslav Blaško s Katarínou natáča dokument Na dno, samostatný veľkorozpočtový film o freedivingu z austrálskej produkcie, ktorý pôjde aj v kinách.

 

Čo o sebe prezradila?

 

Ako prvé o sebe prezradila, že už od malička mala blízko k moru. Otec sa totiž venoval jachtingu a ešte za bývalého Československa bol dokonca reprezentantom. Už tam sa zrejme zrodila láska k športom, ktoré sú stále pre mnohých z nás dosť netradičné. Katka ale začala s potápaním, keď mala iba 9 rokov a prakticky ihneď vedela, že toto je niečo, čomu sa bude chcieť v živote naplno venovať. Zhruba v 15. rokoch prišiel moment, kedy sa rozhodla vypustiť zo svojho potápania prístroj a začala sa učiť, ako to pod hladinou zvládnuť iba za pomoci vlastných pľúc a síl.

 

„V deň hlbokého ponoru si ráno dám iba hŕstku ovsených vločiek, aby telo malo energiu, spravím si strečing tela a pľúc, a na hodinu sa venujem mentálnej príprave a meditácii. Potom sa už ide do neoprénu a do vody.“

 


 

"Pred hlavným ponorom strávim vo vode 45 minút. Robím rôzne dýchacie cvičenia na hladine, urobím dva ponory do 15 m, kde sa psychicky pripravujem a snažím sa prebudiť diving reflex."

 

Za absolútneho pokoja dokáže Katarína prispôsobiť svoj organizmus tak, že bez dychu vydrží aj 7 minút. To je síce pri potápaní so žralokmi iba ťažko možné, no Slovenka má obávané tvory aj tak veľmi rada.

 


 

Z času na čas im dokonca musí aj vynadať, keď sa jej snažia ukradnúť poctivo ulovenú rybu.

 

„Raz sme mali menšie nedorozumenie na Veľkej koralovej bariére v Austrálii. Harpúnou som ulovila makrelu, keď sa za mnou zrazu zjavil žralok, ktorý sa do nej chcel zahryznúť, trošku sme sa v hĺbke asi 20 m pobili.“

 
„Keď plávam dolu popri lane, mám zatvorené oči. V momente, kedy dosiahnem hĺbku 40 m, urobím posledný kop a ďalej už iba padám do čiernej hlbočiny. Tento stav nazýva FreeFall a je to jedna z najúžasnejších skúseností, ktorú môže človek za život prežiť. Vraj sa to podobá na let vo vesmíre."

 


 

"Keď plávam hore, postupne sa znižuje tlak, takže to ide ľahšie a navyše pribúda svetlo, čo je úžasný pocit. Väčšinou vtedy myslím na rodinu a to drží moju koncentráciu.“

 

V 17. rokoch jej lekári diagnostikovali autoimunitné ochorenie, ktoré ju malo posadiť na vozík. Predpísali jej množstvo liekov, čo vyústilo až do závislosti. Vtedy však zasiahol osud a Katka naplno prepadla láske k freedivingu.

 

"Najkrajšia časť ponoru je pre mňa moment na dne, respektíve na konci lana, kedy po prvýkrát otvorím oči a začnem kopať smerom na hladinu. Každý jeden kop znamená, že som bližšie k svetu na súši a vtedy sa cítim nesmierne živá."

 


 

„V hĺbke 30 m sa ku mne pridávajú ďalší freediveri, pretože najväčšie nebezpečenstvo straty vedomia je práve pár metrov pod hladinou. V 20 m posledný raz kopnem a už sa len koncentrujem na to, aby som sa na hladine nadýchla. Ten moment, kedy sa dostanem na hladinu a urobím svoj prvý nádych a výdych, mi dáva ohromnú energiu do života.“

 

Uvedomila si, že ak sa dokáže potopiť na jeden nádych do 45m, dokáže sa zbaviť aj nepotrebných liekov. Práve freediving jej dal psychickú silu ísť ďalej a nevzdávať sa svojich snov.

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Zobraziť 2 komentáre
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
2 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
TvojaBabka14. november 2017, 12:56

Zaujímavá slečna :)

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Yolo14. november 2017, 22:19

babi radšej urob rezen

0 Odpovedať · Nahlásiť